
Semi Automatic Pipe Cutting Machine
Price: 230000.00 INR / Piece
(230000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other, Industrial Blue Grey |
| Drive Motor | Induction Motor |
| Product Type | Pipe Cutting |
| General Use | Cutting Metal Pipes |
| Material | Other, Mild Steel / Stainless Steel |
| Type | Other, Semi Automatic Pipe Cutting Machine |
| Capacity | 75mm |
| Weight (kg) | Approx. 120 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi Automatic |
| Cutting Speed | 45-60 rpm |
| Cutting Thickness | Upto 5mm |
| Cutting Function | Other, Pipe Cutting |
| Cooling System | Other, Coolant Circulation |
| Drive Type | Other, Electric Motor |
| Voltage | 415V |
| Dimension (L*W*H) | 1100x600x950 mm |
| Feature | Other, Semi Automatic Operation |
| Motor | 2 HP |
| Mechanical Precision | 0.2 mm |
| Cutting Method | Rotary Blade |
| Control System | Push Button Panel |
| Cutting Area | Up to 75mm |
| Cutting Material | Steel, Copper, Aluminum |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 500 |
| Price | 230000.00 INR (Approx.) |
| Color | Other, Industrial Blue Grey |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AEZPB5826Q1ZI
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AEZPB5826Q1ZI
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Gaurav Bhola
Members since
1 Years
Address
B No. 80-K, Part-II/9, Rajinder Nagar Industrial Area, Mohan Nagar Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201001, India
pipe cutting machine in Ghaziabad
Report incorrect details




























