
Semi Automatic Pet Blowing Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Semi Automatic Pet Blowing Machine |
| General Use | PET Bottle Manufacturing |
| Material | Other, Mild Steel |
| Capacity | 1200-1500 bottles per hour |
| Weight (kg) | 700 kg |
| Type | Other, Bottle Blowing Machine |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi Automatic |
| Blow Moulding Type | Stretch Blow Moulding |
| Cavity Quantity | 2 Cavity |
| Clamping Force | 35 kN |
| Clamping Stroke | 320 mm |
| Mould Stroke | 180 mm |
| Stretching Stroke | 400 mm |
| Low Pressure Air Displacement | 1.2 m3/min at 8-10 Bar |
| High Pressure Air Displacement | 2.0 m3/min at 25-30 Bar |
| Power | 12 kW |
| Infrared Heater | Yes |
| Voltage | 220-380 V |
| Dimension (L*W*H) | 1700 x 700 x 1800 mm |
| Feature | Other, Easy Operation, Low Maintenance |
| Color | Blue/White |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
30
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24APRPG4324B1ZA
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24APRPG4324B1ZA
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Prakash
Members since
1 Years
Address
C/73, Alok Industrial Estate, Odhav Road, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
Report incorrect details

































