






Semi Automatic Penetrometer
Price: 2300.00 INR / Piece
(2300.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single Phase |
| Machine Speed | Adjustable |
| Capacity | As per IS Standards |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Sensor | Precision Dial Gauge |
| Resolution | 0.01 mm |
| Speed Range | Standard |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V AC |
| Color | Grey & Blue |
| Power | 220V AC |
| Product Type | Semi Automatic Penetrometer |
| Stroke Length | 50 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Screw Size | Standard |
| Weight | Approx. 12 kg |
| Features | Preset Release Mechanism, Fine-Adjust Mechanism, Digital/Analog Dial |
| Control System | Push Button Control |
| Power Consumption | 15 W |
| Operating Temperature | Ambient to 60AdegC |
| Dimension (L*W*H) | 350 x 300 x 500 mm |
| Application | Bitumen Penetration Testing, Grease, Food, Wax, etc. |
| Load Capacity | 100 g to 200 g |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel & Aluminum |
| Payment Terms | Cheque, Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Export Market(s) | Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
| Color | Grey & Blue |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price | 2300.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | EDUTEK INSTRUMENTATION |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Manufacturer and Exporter of all type engineering lab equipment, civil engineering lab equipment, science lab equipment, soil testing lab equipment, concrete Testing Lab Equipment, Vocational Training Equipment, Teaching lab equipment, Pharmacy Lab Equipment, Mechanical Lab for engineering college, fluid mechanic lab for engineering students, etc
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEWPJ6896D1ZU
Certification
AN ISO 9001:2008
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPJ6896D1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Director-International Sales
Mr Aditya Kumar
Members since
12 Years
Address
Factory: 70, Edutek House, Main Road Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
penetrometer in Ambala Cantt
Report incorrect details































