
Semi Automatic Packing Machine - Industrial Grade Stainless Steel, Compact Design For Efficient Packaging Solutions
Price Trend: 275000.00 - 450000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Application | Food, Pharmaceuticals, Chemical, Industrial Packing |
| Power Supply | Single Phase |
| Usage | Powder, Granules, Liquids, Other packaging |
| Filling Range | 10-1000 grams |
| Noise Level | <70 dB |
| Features | High accuracy, Sturdy construction, Rust resistant |
| Type | Other, Semi Automatic Packing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, Easy to operate, Low maintenance |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Belt Conveyor |
| Capacity | 30-60 packs per minute |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, PLC Control Panel |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2 kW |
| Voltage | 220 V |
| Weight (kg) | 300 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 800 x 1800 mm |
| Color | Silver |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| FOB Port | Jaipur |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 30 Per Week |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIQUE PACKAGING MACHINES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from UNIQUE PACKAGING MACHINES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AMSPG1975C1ZW
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AMSPG1975C1ZW
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Ashok
Members since
11 Years
Address
24A, 24B, Main Khatu Shyam Ji Road, Kalyan Nagar, Road No 5, VKI Area, Sikar Road, Jaipur, Rajasthan, 302013, India
semi automatic packing machine in Jaipur
Report incorrect details

































