
Semi Automatic Nitrogen Analyser - Application: Medical Laboratory
Price: 259600.00 INR / Unit
(220000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
259600.00 INR / Unit
Weight :
40.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Application | Medical Laboratory |
| Color | Blue |
| Usage | Used to quantify nitrogen content in various substances |
| Type | Other, Nitrogen Analyser |
| Condition | New |
| Portable | Portable |
| Equipment Type | Laboratory Analyser |
| Operating Type | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Use | Used to quantify nitrogen content in various substances |
| Voltage | 110-240 Volt (v) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 14 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As per industrial standard |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| MRP | 259600.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 6.50 cm |
| Color | Blue |
| Unit Type | Unit/Units |
| Brand Name | ANA BIOENERGY |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price | 220000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 15.00 cm |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Weight | 40.00 Kilogram |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Length | 8.50 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Nitrogen Analyzer: Overview of the Product and Its Uses
A laboratory tool called a **Nitrogen Analyzer** is used to determine the **nitrogen content in a variety of samples**, including **soil, plants, food products, chemicals, and fertilizers**. It uses techniques such as **Kjeldahl, Dumas, or combustion procedures** to measure nitrogen levels precisely. Research labs, environmental monitoring, food quality control, and agriculture all depend on nitrogen analysis.
The ---
### Important attributes:
Measurements of nitrogen content are **reliable** and error-free because to the high accuracy and precision provided.
By utilizing **automated and high-throughput capabilities**, **Fast Analysis:** minimizes testing time.
Advanced detection systems, such as **thermal conductivity detection (TCD)** and **chemiluminescence**, are utilized.
The interface is easy to use and includes a touchscreen and **software integration** for data management.
**Automated Operation: **Auto-sampling and data recording** reduces the need for human interaction.
**Compliance** - **Adaptable Sample Processing:** Fits **solid, liquid, and gaseous samples**
Company Details
AASHVI BIOTECH PVT LTD, Established in 2025 at Kurukshetra in Haryana, is a leading Supplier of Laboratory Glassware & Equipment in India. AASHVI BIOTECH PVT LTD is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Semi Automatic Nitrogen Analyser, AASHVI BIOTECH PVT LTD has made a reputed name for itself in the market with high-quality 10023 Qiagen-Tip 20 (25) Lab Use, 10043 Qiagen-Tip 100 (25) Lab Use, 10063 Qiagen-Tip 500 (25) Lab Use, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AASHVI BIOTECH PVT LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Laboratory Glassware & Equipment in bulk from AASHVI BIOTECH PVT LTD at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, AASHVI BIOTECH PVT LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Laboratory Glassware & Equipment in bulk from AASHVI BIOTECH PVT LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Employee Count
7
Establishment
2025
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ABACA8218L1ZL
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ABACA8218L1ZL
Kurukshetra, Haryana
seller
Aashvibiotechpvtltd Company
Address
Near Namdev Mandir, Parvati Vihar, Thanesar Town, Kurukshetra, Haryana, 136118, India
Report incorrect details


































