
Semi Automatic Microtome - Sturdy Build For Tissue Sectioning, Lcd Controlled With Command Module, Integrated Waste Collection
Price: 149000.00 INR / Piece
(149000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range | Ambient to 40AdegC |
| Product Type | Semi Automatic Microtome |
| Accuracy | Slice thickness precision A+-1 Aum |
| Core Components | High-precision rotary system, specimen clamp, LCD panel |
| Application | Microtome Equipments |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric (AC Power Supply) |
| Measurement Range | Section thickness 1-60 Aum |
| Feature | Ergonomic design, smooth operation, high precision, safety lock |
| Usage | Microtome Equipments |
| Capacity | Up to 250 specimen sections/day |
| Model No | SAMI-2024 |
| Voltage | 220 V |
| Equipment Materials | Anti-corrosive metal housing, stainless steel knife holder |
| Type | Semi Automatic Microtome |
| Display Type | LCD digital display |
| Dimension (L*W*H) | 530 x 430 x 300 mm |
| Weight | Approx. 30 kg |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 149000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | Teknik |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
A sturdy Semi Automatic Microtome usable in sectioning slime and sensitive incision from tissues.
Semi automatic cut sections from 0.5 p to 50 p. Sample feed of the microtome is automatically and perform the motorization and sectioning process manually.
This is microscope controlled with LCD screen on the sections and statu s of error. Having command control module to control the proposed device.
Also having an integrated waste collection folder.. A standard sample holder is provided with the proposed device optionally a glass knife holder Accessories supplied with the Microtome: Tissue flotation bath.(5 liter), Digital Temp Controlled. Disposable blades ( 50 ) and blade holders, Block holders, (20), L. moulds.( Brass ) (20) ,interior parts permitting easy access for cleaning & lubrication.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Members since
14 Years
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
automatic microtome in Ambala Cantt
Report incorrect details









































