
White Semi-automatic Microhardness Tester
Price Trend: 600000.00 - 1000000.00 INR / Number
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Number
Brand Name :
Micromach
In Stock
Product Specifications
| Number of Specimens | 1 per test |
| Accuracy | a%0$?3% FS |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Resolution | 0.1 HV |
| Usage | Laboratory |
| Power Supply | Electric |
| Test Range | 5 aEUR" 2000 HV |
| Product Type | Microhardness Tester |
| Hardness | Microhardness (Vickers or Knoop) |
| Operating Voltage | 220 V 50 Hz |
| Mounting Type | Benchtop |
| Equipment Type | Semi-Automatic Microhardness Tester |
| Display Type | LCD Digital Display |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Application | Material hardness testing, Laboratory |
| Color | White |
| Features | High precision digital measurement, automatic loading/unloading, data storage |
| Measuring Range | 5 aEUR" 2000 HV |
| Max Height | 120 mm (sample height) |
| Response Time | < 2 s |
| Humidity | a%0$?85% RH (non-condensing) |
| Port Size | Standard port for optical connection |
| Specimen Size | Maximum 100 x 100 mm |
| Temperature | 10AdegC aEUR" 35AdegC (operating) |
| Frequency | 50 Hz |
| Interface Type | USB, RS232 (optional) |
| Capacity | Single sample per cycle |
| Machine Weight | Approx. 40 kg |
| Test Speed | 0.05 aEUR" 0.5 mm/s (adjustable) |
| Test Width | Up to 100 mm |
| Test Stroke | 30 mm |
| Control Mode | Semi-Automatic (manual and automatic selection) |
| FOB Port | Pune |
| Supply Ability | 3 Per Month |
| Delivery Time | 4 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Load Range - 10 gm to 1 kg; 5 gm and 1 gm optional
Auto Turret - 3 position or 6 position
Motorized Loading
LCD touch screen panel to select load, turret position, illumination, display of diagonal lengths, hardness value etc
Company Details
Serving in the field since last many years, we offer solutions to manufacturing and process industries, research fields for their critical testing requirement and customized applications. We have expertise in vision/inspection systems, Image Analyzers, Particle Analysis Systems, Metallurgical and Millipore testing machines and automation for various industries such as Engineering, Pharmaceutical, Semiconductor and PCB, Plastic and paper, and academic/defense/research institutes, and many more. Our capability encompasses design, software and hardware development and manufacturing of entire systems. Our own research and development team comprises of experienced software developers, mechanical design engineers, and metallurgy consultants. The Team blend gives us opportunity to provide perfect solutions to exact needs of our customers. In house development also reward us an edge over our competitors when it comes to customization and continuous up-gradation of any product. Within a short span Conation has standardized and successfully established quite a few products as perfect import substitutes; and the same has been appreciated among many multinationals and research institutes.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
18
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAJCC6007F1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAJCC6007F1ZU
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Head-Applications
Mr Prashant P
Members since
6 Years
Address
Flat NO. 3, DINKAR SMRITI OFF. J. M. ROAD, CTS 1295 SHIVAJI NAGAR, Pune, Maharashtra, 411005, India
digital hardness tester in Pune
Report incorrect details










































