
Semi Automatic Paper Cutting Machine - 900 Kg Steel, 26x20x48 Inch, 4000 Rpm Cutting Speed | Manual Control, 125 Mm Cutting Thickness, 220 Volt Electric Drive
Price: 100300.00 INR / Number
(85000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
165000.00 INR / Number
Weight :
900.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other |
| Product Type | Semi Automatic |
| General Use | Commercial |
| Material | Steel |
| Weight (kg) | 900 Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Control System | Manual |
| Cutting Speed | 4000 RPM |
| Cutting Thickness | 125 Millimeter (mm) |
| Cutting Function | Semi Automatic |
| BladeÃÂ Size | 26" |
| Cooling System | Other |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | 26*20*48 Inch (in) |
| Warranty | 1 |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Western Union, Paypal, Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5 Days |
| Main Export Market(s) | Middle East, Africa, Western Europe, South America, Central America, Asia, Eastern Europe, North America, Australia |
| Main Domestic Market | Dadra and Nagar Haveli, Himachal Pradesh, Andaman and Nicobar Islands, Uttarakhand, Daman and Diu, Lakshadweep, South India, East India, Assam, Arunachal Pradesh, Bihar, Chandigarh, Nagaland, Goa, Haryana, Jammu and Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Madhya Pradesh, Maharashtra, Mizoram, Meghalaya, Manipur, Punjab, Delhi, Kerala, Pondicherry, Rajasthan, Sikkim, Tamil Nadu, Telangana, Tripura, West Bengal, Gujarat, North India, Andhra Pradesh, Central India, Odisha, West India, Chhattisgarh, Uttar Pradesh, All India |
| Weight | 900.00 Kilogram |
| Unit Type | Number |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Price | 85000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 48.00 in |
| Pkg Box Length | 26.00 in |
| Currency | INR |
| Color | Other |
| Product Unit | 1 Number |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Max Quantity | 5 |
| Min Quantity | 1 |
| MRP | 165000.00 INR |
| Shipping Type | order_percent |
| Stock Quantity | 7 |
| Shipping Rate | 10.00 |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| Brand Name | STANDARD |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
At RJ INTERNATIONAL, we define the future of heavy industry by leveraging over 80 years of expertise. Established in 1940, we have evolved from a local stalwart into a global powerhouse in the Iron & Steel and Industrial Machinery sectors. We specialize in delivering comprehensive Industrial and Factorial Solutions, acting not just as a manufacturer and exporter, but as a strategic partner in our clients' supply chains. We combine our deep-rooted commitment to quality and client satisfaction with sustainable manufacturing practices and cutting-edge logistics, ensuring that our precision-engineered products reach every corner of the globe with speed, reliability, and technical excellence.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
1940
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19ATPPJ7597K2ZJ
Payment Mode
Wallet & UPI, Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ATPPJ7597K2ZJ
Kolkata, West Bengal
Accepts only Foreign inquiries
Proprietor
Mr Vevek Jaiswaal
Address
B No. 81/1, Madan Mohan Burman Street, Opposite College Street Bata, Kolkata, West Bengal, 700007, India
paper cutting machines in Kolkata
Report incorrect details

































