
Semi Automatic Flat Knitting Machine - Electric Drive, New Condition | 1 Year Warranty, Industrial Application
Price: 177000.00 INR / Piece
(150000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
276500.00 INR / Piece
Weight :
350.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Drive Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Industrial |
| Condition | New |
| Product Type | Knitting Machine |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Main Export Market(s) | Eastern Europe, Middle East, Central America, Africa, South America, Western Europe, Asia, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Max Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 84.00 in |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | RAJAN MACHINERY WORKS |
| Pkg Box Breadth | 30.00 in |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | free |
| Weight | 350.00 Kilogram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10 |
| Min Quantity | 1 |
| MRP | 276500.00 INR |
| Pkg Box Height | 48.00 in |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Company Brief Embarked the business journey in the year 2000, we, Rajan Machinery Works have achieved a strong client base due to continuous hard work and sincere effort on our side. Over the years we have earned a leading position in the garment and textile industries. Operating as a renowned Manufacturer, Exporter and Supplier, we have excellent brand image in the domestic market. By providing competitive quality Knitting Machines, Computerized Flat Knitting Machine and Flat Knitting Machine, our firm is able to exceed the expectations of the clients. Our knitting machines are used to create knitted fabrics and integrated with an
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03CLZPK4430L1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03CLZPK4430L1ZO
Rating
Ludhiana, Punjab
M.D.
Mr Rajan Kumar
Members since
12 Years
Address
St No. 1, Jagdeep Nagar, Shivshakti Mandir, Near Sekhewal Road, Ludhiana, Punjab, 141004, India
computerized knitting machine in Ludhiana
Report incorrect details


































