
Semi Automatic Filling Machine - Stainless Steel, 770x590x1490 Mm | 50-500 Grams Capacity, 10-17 Bags/cycle, 1/4 Hp Power, 230v, 1440 Rpm
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Kirti
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 50-500 grams |
| Bags/Cycle | 10-17 |
| Power | 1/4 HP |
| Voltage | 230V |
| RPM | 1440 |
| Dimensions | 770x590x1490 mm |
| Weight | 220 kg |
| Usage | Packing tea, tobacco, spices, cereals etc. |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Automatic Filling, Versatile Usage, Easy Operation, Durable Build, Customizable, Efficient Packing |
| Power Supply | Single Phase |
| Filling Range | 50 ml aEUR" 1000 ml (customizable) |
| Application | Liquid Filling for Bottles, Jars, Containers |
| Noise Level | Below 70 dB |
| Type | Other, Semi Automatic Filling Machine |
| Feature | Other, Easy Operation, Low Maintenance, Corrosion Resistant |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Bottling/Packaging Line |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, PLC Based/Manual |
| Drive Type | Electric |
| Weight (kg) | Approx. 75-120 |
| Dimension (L*W*H) | 900 x 600 x 1200 mm (Approx.) |
| Color | Silver |
| Sealing Type | Other, Not Applicable/Separate Sealing Machine Required |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
9
Establishment
1981
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ADSPK1682R1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADSPK1682R1ZQ
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr. Chandrakant
Members since
25 Years
Address
'Kavery' Samrat Industrial Area, Road No.20, Behind S.T. Workshop, Near Gondal Road, Rajkot, Gujarat, 360004, India
semi automatic filling machine in Rajkot
Report incorrect details







































