
Semi Automatic Filling Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Number
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Semi Automatic Filling Machine |
| Weight | Approx. 70 Kg |
| Packaging Type | Bottles, Jars, Pouches |
| Capacity | 10 to 25 bottles/min (depends on material and volume) |
| Dimension (L*W*H) | 850 x 650 x 950 mm |
| Grade | Food and Pharma Grade |
| Core Components | Cylinder, PLC, Motor |
| Driven Type | Pneumatic |
| Filling Range | 10 ml to 1000 ml (can be customized) |
| Filling Material | Liquid, Paste, Semi-fluid |
| Air Consumption | 4-6 kg/cm2 |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Usage & Applications | Filling bottles, jars, tubes for food, pharmaceuticals, cosmetics |
| Voltage | 220V AC, 50 Hz |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CREATEC PACKING SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Filling Machine & Plants from CREATEC PACKING SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
22
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAMFC2987N1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAMFC2987N1ZU
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Karuppuswami V
Members since
1 Years
Address
1/26, D2, Gandhi Street, Vilankuruchi, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
semi automatic filling machine in Coimbatore
Report incorrect details




























