
Semi Automatic Dough Divider Rounder
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1000g |
| Divisions | 12-24 |
| Power | 0.75kW |
| Dimensions | 500x400x800mm |
| Weight | 50kg |
| Material | Stainless steel |
| Usage | Divides and rounds dough for bread, buns, or rolls. |
| Features | Dough dividing, Rounding, Efficient, Durable, Semi-automatic |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Excel Refrigeration & Bakery Equipment has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bakery Equipment in bulk from Excel Refrigeration & Bakery Equipment at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1985
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Managing Director
Mr. K. A. Joseph
Address
NO.16/10, ABUSALI STREET, SALIGRAMAM, Chennai, Tamil Nadu, 600093, India
dough divider rounder in Chennai
Report incorrect details


































