
Semi Automatic Cup Sealing Machine - Speed 300-400 Cups/hr, Ac 220v, 400watts | Automatic Sealing & Cutting, Variable Heater Control, Digital Counter, Auto/manual Mode, Emergency Stop Switch
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Speed | 300-400 Cups/hr |
| Power | 400 Watts |
| Voltage | 220V AC |
| Cup Sizes | 70/80/95/84 mm |
| Material | Metal/Plastic |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Usage | Sealing disposable cups with lids |
| Weight | Approx 15kg |
| Dimensions | 30x25x40 cm |
| Features | Auto Sealing, Easy Operation, Fast Sealing, Digital Counter, Reliable Machine, Cost Effective, Durable Design, Efficient Sealing |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID) |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Technical Specification:
Speed : 300-400 Cups/hr
Electrical : AC 220V, 400Watts
Availble Size 70 / 80 /95 / 84 mm or can be customized
Features :
* Automatic Sealing & Cutting
*Variable heater control
* Digital Counter
* Suitable for printed or plain film
* Inbuilt option for Auto or manual mode
*Emergency Stop Switch
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Excell Pack Machines has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Sealing Machine in bulk from Excell Pack Machines at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
GST NO
33AADFE2009G1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AADFE2009G1Z3
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. A. Sivakumar
Address
5C/5, Vetrivel Nagar, Part II, Goldwins, Civil Aerodrome (PO), Avinashi Road, Coimbatore, Tamil Nadu, 641014, India
manual cup sealing machine in Coimbatore
Report incorrect details










































