
Semi Automatic Concrete Blocks Making Machines
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Lifting Speed | 11 m/min |
| Surface | Painted |
| Lifting Height | 4 meter |
| Motor Power | 6.5 HP |
| Product Type | Block Making Machine |
| General Use | Construction, Block manufacturing |
| Material | Other, Mild Steel |
| Type | Other, Semi Automatic |
| Capacity | 1500-4000 Blocks per 8 Hours |
| Weight (kg) | 1800 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi Automatic |
| Control System | Manual |
| Cooling System | Other, Natural Air Cooling |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Voltage | 415 V |
| Dimension (L*W*H) | 2150 x 1750 x 2250 mm |
| Feature | High Efficiency, Durable Structure, Low Maintenance |
| Color | Other, Blue & Yellow |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EVERON INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Construction Machinery in bulk from EVERON INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAFFE2091J1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAFFE2091J1ZK
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr P. G. Satheesh
Members since
7 Years
Address
B No. 1/346, Venus Nagar, Opposite to LGB Unit 3, Ganashapuram, Coimbatore, Tamil Nadu, 641107, India
concrete block machine in Coimbatore
Report incorrect details








































