
Semi Automatic Chapati Making Machine - Stainless Steel Ss202, 8 Inch, Silver Grey, 1000 Pcs/hour, Low Noise, High Efficiency
Price: 330400.00 INR / Unit
(280000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
330400.00 INR / Unit
Weight :
400.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver Grey |
| Product Type | Semi Automatic Chapati Making Machine |
| General Use | Chapati Making |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Roti Making Machine |
| Capacity | 1000 Pcs/hr |
| Weight (kg) | 350 Kilograms (kg) |
| Product Thickness | 1 Millimeter (mm) |
| Product Shape | Round |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Voltage | 220 AC, Single Phase Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | 2.2X6X5 Foot (ft) |
| Feature | High Quality, Low Noise, High Efficiency |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Length | 66.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 24.00 cm |
| Color | Silver Grey |
| Price | 280000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 54.00 cm |
| Stock Quantity | 5 |
| Max Quantity | 5 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Fortune |
| Min Quantity | 1 |
| Shipping Type | free |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Weight | 400.00 Kilogram |
| MRP | 330400.00 INR |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Capacity : 1000/Hour
Thickness Of Chapati : 1MM To 12MM
Size Of Chapati : 8 Inch Max.
Weight Of Chapati : 15gm To 90gm
LPG Consumption : 1.8 Kg / Hour
Total Power Use / Hour : 2 Unit/Hour
Total Heating Element Watt. : 2500 Watt
Motor : 0.5 HP , 0.5 HP
Power : Single Phase
Outer Material : SS202
Outer Material thickness : 1.5MM
Chain Material : M S
Gear Material : M S
Convear Material : SS304
Motor Compney : Crompton
Frame Material : MS
Company Details
Started backed in the year 2017, we, Fortune Food Machine Pvt.Ltd. have become a leading manufacturer and exporter of Roti Making Machine, Aata Maker, Dough Kneader, Dough Mixing Machine etc. Our team of experts as well as our vending partners are dedicated and are giving their 100% that assists the company stay ahead in the market. Our production house is well equipped with the advanced gadgets that are upgraded from time to time, which in-turn helps us to stay ahead in the industry. Under the leadership of Mr. Ketan, our Rajkot, Gujarat based company has become one of the most preferable destination for the customers to have the honest business deals.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer
Employee Count
50
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAFCF9655C1ZN
Certification
ISO 9001-2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCF9655C1ZN
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr Amit Vala
Members since
8 Years
Address
Plot No 11, Bajrang Ind. Area, Swati Park Main Road, N.h 8, Rajkot, Gujarat, 360022, India
automatic chapati making machine in Rajkot
Report incorrect details







































