
Automatic Chapati Making Machines By Fortune Food Machine Private Limited
Price: 294995.28 INR / Unit
(249996.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
294995.28 INR / Unit
Weight :
350.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Product Type | Chapati Making Machines |
| General Use | Chapati Making |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 14 Pcs/min |
| Weight (kg) | 90 Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Voltage | 220 AC, Single Phase Volt (v) |
| Feature | High Quality, High Efficiency |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Cheque, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | free |
| Color | Silver |
| Stock Quantity | 100 |
| Brand Name | Fortune |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| MRP | 294995.28 INR |
| Weight | 350.00 Kilogram |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 60.00 cm |
| Pkg Box Length | 30.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 249996.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Max Quantity | 100 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Key Features :-
1. Fully automatic operation
2. Uniform chapati thickness
3. Fast chapati production
4. Easy-to-clean design
5. Adjustable chapati size
6. Consistent dough kneading
7. Energy-efficient performance
8. Compact and space-saving
9. User-friendly control panel
10. Durable stainless steel build
Company Details
Started backed in the year 2017, we, Fortune Food Machine Pvt.Ltd. have become a leading manufacturer and exporter of Roti Making Machine, Aata Maker, Dough Kneader, Dough Mixing Machine etc. Our team of experts as well as our vending partners are dedicated and are giving their 100% that assists the company stay ahead in the market. Our production house is well equipped with the advanced gadgets that are upgraded from time to time, which in-turn helps us to stay ahead in the industry. Under the leadership of Mr. Ketan, our Rajkot, Gujarat based company has become one of the most preferable destination for the customers to have the honest business deals.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer
Employee Count
50
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAFCF9655C1ZN
Certification
ISO 9001-2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCF9655C1ZN
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr Amit Vala
Members since
8 Years
Address
Plot No 11, Bajrang Ind. Area, Swati Park Main Road, N.h 8, Rajkot, Gujarat, 360022, India
semi automatic chapati making machine in Rajkot
Report incorrect details







































