
Semi Automatic Capsule Filling Machine Single Loader - Capacity: 15
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Weight (kg) | 900 Kilograms (kg) |
| Warranty | 12 months |
| Type | Capsule Filing Machine |
| Material | 316 S.S |
| Voltage | 415V, 50Hz Watt (w) |
| Computerized | No |
| Dimension (L*W*H) | 1500mm X 1200mm X 1600mm Millimeter (mm) |
| Power | 3 Ph,50 Hz Watt (w) |
| Color | steel metal |
| Control Mode | Semi-Automatic |
| Capacity | 15,000-35,000 capsules/hr T/hr |
| Delivery Time | 4-6 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Packaging Details | Seaworthy Wooden Box |
| Main Export Market(s) | South America |
| Certifications | GMP |
| Supply Ability | 2 Per Month |
| GSTIN | 0% |
Company Details
JICON INDUSTRIES established in 1984 for manufacturing of PHARMACEUTICAL MACHINES AND EQUIPMENTS with sole objective to cater the requirement of Pharmaceutical Industries. To meet the demand of the industries, we continue to manufacture various packing and processing machines and equipment. Our machines are installed in more than 50 countries across the globe. Our manufacturing facility is located near Mumbai and is well supported with modern machines and equipment, backed by qualified team of design/production engineers, experienced work force and a strong vendor base. Effective production planning system facilitates us to deliver quality and cost effective equipment with shorter deliver time.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAECJ7356H1ZA
Payment Mode
Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAECJ7356H1ZA
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr Chetan Hemani
Address
502, Fifth Floor, G-Square, Jawahar Road, Near BMC Office, Opp. Railway Station, Ghatkopar (East), Mumbai, Maharashtra, 400077, India
semi automatic capsule filling machine in Mumbai
Report incorrect details







































