
Semi Automatic Capsule Filling Machine - Durable Stainless Steel Body | Efficient Operation, High Throughput, User-friendly Design
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Kamal E Industries
In Stock
Product Specifications
| Temperature | Ambient |
| Phase | Single or Three Phase |
| Features | Easy Operation, High Productivity, Low Maintenance, GMP compliant, Quick Changeover, Safety Guards |
| Noise Level | < 75 dB |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage & Applications | Pharmaceutical Industry, Capsule Filling, Nutraceuticals |
| Type | Other, Semi Automatic Capsule Filling Machine |
| Material | Stainless Steel (SS 304/316) |
| Capacity | 25,000aEUR"47,000 Capsules/Hour (Depending on model & operator skill) |
| Computerized | No |
| Control Mode | Semi-Automatic |
| Voltage | 220V/380V |
| Power | 2.2 kW |
| Weight (kg) | ~350 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1180 mm x 700 mm x 1630 mm |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 6 Week |
| Packaging Details | Wooden box packing available. |
| Main Export Market(s) | Australia, Middle East, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Retailer
Establishment
1982
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAEPR3760L1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAEPR3760L1ZA
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Anand
Members since
11 Years
Address
22, Kardar Compound, Dr. S.S.Rao Road, Parel, Mumbai, Maharashtra, 400012, India
automatic capsule filling machine in Mumbai
Report incorrect details







































