






Semi Automatic Block Making Machine - Accuracy: High Blockage Dimensional Accuracy (A 2 Mm)
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Humidity | Up to 90% RH (working environment) |
| Operating Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Features | Vibration table, heavy duty hydraulic press, easy mold change, robust frame |
| Specimen Size | Customizable, common size 400x200x200 mm |
| Accuracy | High blockage dimensional accuracy (A+-2 mm) |
| Application | Construction, Brick/Block Production |
| Temperature | -10AdegC to 45AdegC (operating range) |
| Display Type | Control Panel with Indicator Lights |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Interface Type | Manual Switches and Control Panel |
| Equipment Type | Block Making Machine |
| Max Height | Up to 200 mm (standard block height) |
| Hardness | Heavy-duty construction steel body (approx. 48-52 HRC at pressure points) |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Test Range | Varies with block size (typically 4 to 8 blocks) |
| Power Supply | 3 Phase, 415 V, 50-60 Hz |
| Response Time | Immediate (operator-driven) |
| Number of Specimens | Multiple blocks per cycle (2-5, depending on mold) |
| Usage | Industrial, Commercial |
| Capacity | 600-1500 blocks/hour (depending on model and operator efficiency) |
| Machine Weight | 1500-3200 kg (approx, depends on configuration) |
| Test Speed | Manual/Variable, up to 1000 cycles/hour (based on operation) |
| Test Width | Not Applicable (NA) |
| Control Mode | Semi Automatic |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Export Market(s) | Asia, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
Company Details
Manufacturer and Exporter of all type engineering lab equipment, civil engineering lab equipment, science lab equipment, soil testing lab equipment, concrete Testing Lab Equipment, Vocational Training Equipment, Teaching lab equipment, Pharmacy Lab Equipment, Mechanical Lab for engineering college, fluid mechanic lab for engineering students, etc
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEWPJ6896D1ZU
Certification
AN ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPJ6896D1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Director-International Sales
Mr Aditya Kumar
Members since
12 Years
Address
Factory: 70, Edutek House, Main Road Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
automatic block making machine in Ambala Cantt
Report incorrect details










































