
Semi Automatic Bar Bending Machine
Price: 82556.00 INR / Piece
(82556.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Condition | NEW |
| Usage | TMT Bar Bending |
| Production Capacity | High |
| Weight | 300 Kg |
| Place of Origin | India |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 88x72x74 cm |
| Product Type | Semi Automatic Bar Bending Machine |
| Automation | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Bending Angle | 45 Degree (Max) |
| Bend Radius | 50-150 mm |
| Raw Material | Steel Bar |
| Machine Type | Bar Bender |
| Motor Speed | 1440 Rpm |
| Bending Strength | Suitable for 6mm-40mm Bars |
| Voltage | 415 Volts |
| Color | Industrial Yellow |
| Capacity | 6mm-40mm Bars |
| Bending Speed | 28 Time/Min |
| Power | 3 Kw |
| Output | 28 Bends/Min |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Brand Name | SURYA ENGINEERING |
| Price | 82556.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Color | Industrial Yellow |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We are Manufacturing Rebar Cold forging Machine, Rebar Threading Machine, Rebar Bending Machine, Rebar Coupler, PVC Footstep, Rebar Cap, Dowel bar cap,PQC texturing brush,Diamond Dowel plate, MBT Rebar Coupler,cramoing Rebar Coupler,PNA Diamond Dowel, Speed Dowel plate,Flooring Dowel plate
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor
Employee Count
22
Establishment
2005
Working Days
Sunday To Sunday
GST NO
27AQFPP9378P1ZO
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Certification
ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AQFPP9378P1ZO
Mumbai, Maharashtra
Sales Manager
Mr Swami Narayan
Members since
2 Years
Address
Plot No.R-6, Raju Nagar, Khairani Road, Sakinaka, Andheri East, Mumbai, Maharashtra, 400072, India
automatic bar bending machine in Mumbai
Report incorrect details



























