
Semi Automatic Grade Bandsaw Machine - Steel, 1900x800x2200 Mm, Ivory White | Capacity: 100 Kg/hr, Blade Size: 3505x27x0.9 Mm, Cutting Thickness: 200 Mm
Price: 177000.00 INR / Unit
(150000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
435000.00 INR / Unit
Weight :
850.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Product Type | Semi Automatic Metal Cutting Bandsaw Machine |
| General Use | Cutting Purpose |
| Material | Steel |
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Weight (kg) | 850 Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Control System | Manual |
| Cutting Speed | 20-90 m/m |
| Cutting Thickness | 200 Millimeter (mm) |
| Cutting Function | Semi Automatic |
| BladeÃÂ Size | 3505x 27x 0.9 mm |
| Cooling System | Water Chiller |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 415 Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | 1900 x 800 x 2200 Millimeter (mm) |
| Warranty | as per order |
| FOB Port | as per order |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Others, Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7-15 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As per model |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO Certificate |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Breadth | 32.00 in |
| Price Type | fixed |
| MRP | 435000.00 INR |
| Color | White |
| Shipping Type | order_percent |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 75.00 in |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Max Quantity | 10 |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 87.00 in |
| Moq | 1 |
| Shipping Rate | 8.00 |
| Min Quantity | 1 |
| Brand Name | MEC |
| Weight | 850.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We are one of the leading Metal Cutting Band saw Machine Manufacturer & Exporter, Circular Saw Machine Manufacturer & Exporter & Bimetallic Bandsaw Blade Distributor.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
60
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AAOCM5855C1ZF
Payment Mode
Paypal
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AAOCM5855C1ZF
Indore, Madhya Pradesh
M.D.
Mr Uttam Rao Darvai
Members since
8 Years
Address
306 A-1, Sector-E, Industrial Area, Sanwer Road, Indore, Madhya Pradesh, 452015, India
semi automatic bandsaw machine in Indore
Report incorrect details


























