
Air Shower System - Stainless Steel, 1000x1000x2100 Mm | Semi-automatic, 230v, 120 Pressure Range, Noise Level 75 Db, White Finish
Price: 227740.00 INR / Unit
(193000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
293000.00 INR / Unit
Weight :
350.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hertz (HZ) |
| Color | White |
| Hole Size | 30 Millimeter (mm) |
| Material | Stainless Steel |
| Filters | HEPA |
| Dust % | 0% |
| Pressure Range | 120 |
| Noise Level | 75 db |
| Dust | Other |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Power | 230 |
| Voltage | 230 Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | 1000 x 1000 x 2100 Millimeter (mm) |
| Weight | 350 Kilograms (kg) |
| Warranty | One Year |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | wooden |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Middle East, Eastern Europe, South America, Asia, Central America, North America, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Color | White |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 60.00 in |
| Shipping Rate | 6.00 |
| Brand Name | Classic Air System |
| Max Quantity | 10 |
| Price | 193000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 60.00 in |
| Min Quantity | 1 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 24.00 in |
| Stock Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Weight | 350.00 Kilogram |
| MRP | 293000.00 INR |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CLASSIC AIR SYSTEM AND SERVICES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Cleaning Equipment from CLASSIC AIR SYSTEM AND SERVICES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ASNPD0885H1ZQ
Certification
ISO 9001 : 2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ASNPD0885H1ZQ
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Devaraj
Address
B No. 16B 12th Main Road, Thiruvalluvar Nagar, Kodungaiyur, Chennai, Tamil Nadu, 600118, India
air shower in Chennai
Report incorrect details








































