
Roots Rb100 Floor Sweeper
Price: 27000 INR / Inch
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Inch
In Stock
Product Specifications
| Battery Rating | 4x6/200 V/Ah |
| Hopper Capacity | 2x40 L |
| Drive Motor | 800 W |
| Main Boom | 750 mm |
| Sweeping Width | 1000 mm |
| Total Power | 1750 W |
| Working Speed | 6.5 km/h |
| Features | High coverage, Powerful motor, Large capacity, Efficient filter, Durable build |
| Power Source | Other, Rechargeable battery |
| Control System | Steering control |
| Accessories | Side brush Water tank |
| Brush Types | Rotary brushes |
| Connectivity Type | Manual/Operated |
| Tank Capacity | Water tank capacity provided |
| Material | Metal and high-grade plastic, Other |
| Type | Ride-on Sweeper, Other |
| Condition | New |
| Fuel Type | Other, Battery-operated |
| Use | Other, Industrial Commercial |
| Cleaning Process | Other, Dry and Wet Sweeping |
| Cleaning Type | Other, Floor Cleaning |
| Capacity | 100 liters (approx.) |
| Voltage | 48V |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAGCG8147H1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAGCG8147H1ZD
Secunderabad, Telangana
Director
Mr Naveen
Address
Plot No. - 19, Lic Colony, Sikh Village, Secunderabad, Telangana, 500009, India
floor sweepers in Secunderabad
Report incorrect details



































