
Roots Blowers
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Kamlesh Engineering Works
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Roots Blower |
| Dominant Color | Blue |
| Material | Cast Iron |
| Capacity Range | 100-1000 cfm |
| Pressure Range | 10-50 psi |
| Speed | 1750 rpm |
| Dimensions | Variable |
| Weight | 100-500 kg |
| Usage | Chemical, pharmaceutical, and petrochemical industries |
| Noise Level | 70 dBA |
| Motor Type | Three-phase |
| Features | High efficiency, Durable design, Low maintenance, Reliable operation, Rust resistant, Quiet operation |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KAMLESH ENGINEERING WORKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Blowers in bulk from KAMLESH ENGINEERING WORKS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1980
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
CEO
Mr. S. K. Arora
Address
3/42, DSIDC Complex, D-Block Near Water Tank, Jahangir Puri, Delhi, Delhi, 110033, India
Report incorrect details


























