
Root Blowers
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Guru Nanak Industries
In Stock
Product Specifications
| Material | Cast Iron |
| Rotors | Two lobe |
| Power | 5-15 HP |
| Vacuum | 25-30 in Hg |
| Dimensions | 15x10x12 in |
| Weight | 50-100 kg |
| Usage | Industrial ventilation, pneumatic conveying, vacuum lifting |
| Features | High efficiency, Low power, Durable design, Easy operation, Quiet operation |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Days after Acceptance (DA), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Cheque |
| Delivery Time | 15 Days Days |
| Packaging Details | Wooden Box Packaging |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1980
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AJWPS0433J1ZQ
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AJWPS0433J1ZQ
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Hardeep Singh
Address
Plot No,1/6, DSIDC Industrial Complex, Budh Nagar, Inderpuri, New Delhi, Delhi, 110012, India
Report incorrect details


























