
Root Blower Vacuum Pumps - Iron Material, Electric Power Source, Grey Color | Trouble-free Performance, Less Maintenance, User-friendly Function
Price: 60900.00 INR / Set
(58000.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
66000.00 INR / Set
Weight :
20.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage | Industrial Use |
| Product Type | Root Blower Vacuum Pumps |
| Color | Grey |
| Equipment Type | Root Blower Vacuum Pumps |
| Material | Iron |
| Processing Type | Standard |
| Condition | New |
| Technology | Rotary |
| Power Mode | Electric |
| Application | Sulphitation Process Sugar Industry. Filter Bed Agitation A,AEURA" Water Treatment Plants. Pneumatic Conveying A,AEURA" Cattlefeed, Cement, Grain, Flour. Slurry Agitation. Gas Boosting. Humidification A,AEURA" Loom Sheds. Centralized Vacuum Cleaning Plants. High Altitude Pressurized Chambers. Fertilizer Projects. Cement Blending, Aretion Fluidization |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Others, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Packaging Details | Packaging Type : As per the industry standard. |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Type | order_percent |
| Returnable | No |
| Color | Grey |
| Min Quantity | 1 |
| Moq | 1 |
| Price | 58000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Brand Name | JD VACUUM SERVICE |
| Max Quantity | 10 |
| Unit Type | Set/Sets |
| Shipping Rate | 3.00 |
| Pkg Box Length | 35.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 25.00 cm |
| Weight | 20.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 15.00 cm |
| GSTIN | 5% |
| MRP | 66000.00 INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Power Source : Electric
Usage : Coating, Drying
Application : Industrial
Features:-
Trouble free performance
Less maintenance
User friendly function
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JD VACUUM SERVICE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Equipment & System in bulk from JD VACUUM SERVICE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Name
Mr Dixitbhoi
Address
941, PRAJAPATI VAS, VATVA GAM, Ahmedabad, Gujarat, 382440, India
vacuum roots blower in Ahmedabad
Report incorrect details



















