
Root Blower
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Pressure Range | Up to 1 kg/cm2 |
| Max Pressure | 1 kg/cm2 |
| Output Power | 7.5 kW |
| Flow Rate | 2500 m3/hr |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Vaccum Range | -500 mmHg |
| Life Span | Long Service Life |
| Power | 7.5 kW |
| Product Type | Roots Blower |
| Material | other , Cast Iron |
| Capacity | 2500 m3/hr |
| Pressure | Other, 0.6 kg/cm2 |
| Application | Other, Effluent Treatment, Pneumatic Conveying, Water Treatment Plants, Air Supply |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Noise Level | Below 85 dB(A) |
| Power Source | Other, Electric |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 480 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1100 x 760 x 980 mm |
| Color | Blue-Grey |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ACLFA4987D1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ACLFA4987D1ZA
Coimbatore, Tamil Nadu
Partner
Ms Srinidhi Ms
Members since
1 Years
Address
Ist Floor, Door No - 163-B, Venkatachalam Road, R S Puram, Coimbatore, Tamil Nadu, 641002, India
Report incorrect details




























