
Roop Reeving
Price: 55000.0 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Roop Reeving
In Stock
Product Specifications
| Hook | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Painted |
| Lifting Speed | 8 m/min |
| Usage | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Sling Type | Wire Rope |
| Maximum Lifting Weight | 3 Ton |
| Maximum Lifting Height | 6 m |
| Lift Speed | 6-8 m/min |
| Power | 3.7 kW |
| Voltage | 415 V |
| Rotating Speed | 1440 rpm |
| Insulation Grade | F |
| Trolley | Available |
| Capacity | 3 Ton |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
3
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07DPOPK5174M1Z5
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07DPOPK5174M1Z5
Delhi, Delhi
Director
Mr Manish Bhardwaj
Members since
3 Years
Address
D-42, Budh Vihar, Phase 1, Delhi, Delhi, 110086, India
electric chain hoists in Delhi
Report incorrect details
































