
Rice Whitener Machine - Mild Steel, 5-7 Foot Width, Semi-automatic | Advanced Whitening Tools, High Degree Bran Removal, Versatile Grain Compatibility
Price: 571200.00 INR / Unit
(510000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
622500.00 INR / Unit
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Rice Whitener |
| Material | Mils Steel |
| Capacity | 10-20 Ton/day |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Width | 5-7 Foot (ft) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 2-5 Per Month |
| Delivery Time | 15-20 Days |
| Main Export Market(s) | South America, Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Shipping Rate | 6.00 |
| Min Quantity | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Max Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| Pkg Box Height | 65.00 cm |
| MRP | 622500.00 INR |
| Brand Name | BROTHER MACHINERY CORPORATION |
| Returnable | No |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Unit Type | Unit/Units |
| Shipping Type | order_percent |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 12% |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 45.00 cm |
| Price | 510000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03DKZPS4133J1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03DKZPS4133J1ZL
Rajpura, Punjab
Partner
Mr. Major Singh
Address
Village - Madanpur, Tehsil - Rajpura, Distt - Patiala, Rajpura, Punjab, 140401, India
rice whitening machine in Rajpura
Report incorrect details



















