
Rice Thickness Sizer - Precision Measurement Tool , Accurate Calibration For Optimal Rice Sizing
Price Trend: 250000.00 - 300000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
M. K. Industries
In Stock
Product Specifications
| Feeding System | Vibratory Feeder |
| Function Type | Mixing Other, Sizing & Grading |
| Frequency | 50 Hz |
| Speed Mode | other, Single Speed |
| Operating Temperature | -10AdegC to 40AdegC |
| Phase | Three Phase |
| Machine Type | Rice Grading Machine |
| Power Source | Electric |
| Noise Level | Low |
| Features | Accurate Separation, Low Maintenance |
| Automation Grade | Automatic |
| Product Type | Rice Thickness Sizer |
| General Use | Separation of rice kernels by thickness |
| Material | Other, Mild Steel |
| Type | Other, Grain Processing Equipment |
| Capacity | 4-6 TPH |
| Weight (kg) | 540 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 380V |
| Power | 1.5 kW |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 900 x 1250 mm |
| Raw Material | Other, Mild Steel |
| Feature | Other, High Efficiency, Easy to Operate |
| Color | Other, White & Blue |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
30
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AJHPK9135E1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AJHPK9135E1Z3
Bagpat, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr Munshi Khan
Members since
18 Years
Address
GROUND FLOOR, C 18, UPSIDC INDUSTRIAL AREA, BHAGPAT. Bagpat, Uttar Pradesh, 250609, India
Report incorrect details








































