
Fine Finish Rice Straws
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Rice Straw |
| Diameter | 5-8 mm |
| Length | 10-15 cm |
| Color | Brown |
| Weight | 100-200 g/bundle |
| Packaging | Bundle |
| Storage | Cool and dry place |
| Features | Natural, Durable, Biodegradable, Eco-friendly, Sustainable, Versatile, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Quality : Good
Durability : Long life
Performance : Optimum
Name Of Goods : Rice Straws
Ingredients : 70% rice flour, 28% tapioca starch and 2% natural color (vegetable juice)
Storage Period : 12 months
Storage condition : Store in cool dry place, at room temperature.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TTB EXIM LTD CO. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Products in bulk from TTB EXIM LTD CO. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Employee Count
30
Establishment
2014
Working Days
Monday To Friday
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ho Chi Minh City, Thanh Pho Ho Chi Minh
Name
Pine
Address
Number 4 lot B3 Su Van Hanh (Extended) ward 13, District 10, Ho Chi Minh City, Thanh Pho Ho Chi Minh, Vietnam
straw pipe in Ho Chi Minh City
Report incorrect details

















