
Rice Polishing Machine - Durable Stainless Steel Design | Enhanced Grain Shine, Adjustable Polishing Techniques
Price: 375000.00 INR / Piece
(375000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Green & White |
| Type | Rice Polishing Machine |
| Material | Mild Steel (Body), Stainless Steel (Polishing Chamber) |
| Capacity | 2500-3000 Kg/Hr |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Automatic |
| Belt Size | B 45 X 2000 mm |
| Diameter Of Pulley | 200 mm |
| Size | Medium |
| Width | 780 mm |
| Weight | 500 Kg |
| Dimension (L*W*H) | 1900 x 780 x 1300 mm |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Plant/Plants |
| Product Unit | 1 Plant/Plants |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Color | Green & White |
| Brand Name | PANESAR ENGINEERING WORKS |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 15 |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Price | 375000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
1976
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AABFP7221P1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AABFP7221P1Z6
Tarn Taran, Punjab
Partner
Mr. Jatinder Panesar
Members since
6 Years
Address
Khasra No 545, Amritsar Road, Tarn Taran, Punjab, 143401, India
rice polisher in Tarn Taran
Report incorrect details








































