
High Efficiency Rice Poha Making Machine
Price: 50000.00 INR / Unit
(50000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Phase | Three Phase |
| Function Type | Mixing Other, Mechanical |
| Features | Rugged Construction, Corrosion Resistant |
| Speed Mode | other, Single |
| Operating Temperature | Ambient to 60AdegC |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Color | Other, Blue/Grey |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Heating Method | Electric |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Feeding System | Manual/Conveyor |
| Noise Level | Low |
| Product Type | Rice Poha Making Machine |
| General Use | Industrial |
| Material | Other, Mild Steel (MS) |
| Type | Other, Poha Making Machine |
| Capacity | 200-500 kg/hr |
| Weight (kg) | Approx. 950 kg |
| Product Shape | Other, Flaked |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Free Stand |
| Voltage | 220-380 V |
| Power | 3-5 HP |
| Dimension (L*W*H) | 3500 mm x 1200 mm x 1800 mm |
| Raw Material | Rice |
| Feature | Other, High Efficiency, Easy Maintenance |
| Warranty | Yes |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | SHANKAR ENGINEERING CORPORATION |
| Price | 50000.00 INR (Approx.) |
| Color | Other, Blue/Grey |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1983
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ADNPG5568K1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ADNPG5568K1ZV
Burdwan, West Bengal
CEO
Mr. Pratik
Members since
3 Years
Address
Head Office: 109, G.T. Road, Opp. Gurudwara, Burdwan, West Bengal, 713101, India
poha making machine in Burdwan
Report incorrect details



























