
Rice Mill By N. K. Agro Industries
Price: 42000.00 INR / Unit
(42000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Dimensions | Standard Size |
| Weight | 150kg |
| Motor Power | 5HP |
| Capacity | 500kg/hr |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 1 year |
| Features | High output, Easy operation, Durable design, Efficient milling, Compact size, Low maintenance, Reliable performance |
| Type | Rice Mill |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Sorting Efficiency | High |
| Size | Standard |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 5 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | As per the Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 42000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Country of Origin: India
Resistance: Corrosion, Rust, Shock
Installation Type: Floor
Power Source: Electrical
Strength: Higher
Operating Type: Manually
Size: Standard
Care Instructions: Clean with A Soft Dry Cloth
Surface Finish: Paint Coated
Color: Red
Resistance: Corrosion, Rust, Shock
Installation Type: Floor
Power Source: Electrical
Strength: Higher
Operating Type: Manually
Size: Standard
Care Instructions: Clean with A Soft Dry Cloth
Surface Finish: Paint Coated
Color: Red
Company Details
N. K. AGRO INDUSTRIES, Established in 2012 at Rajpura in Punjab, is a leading service provider of Rice Mill Machinery in India. N. K. AGRO INDUSTRIES is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Rice Mill Machinery, N. K. AGRO INDUSTRIES has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Best Automotive Rice Graders, Best Design Rice Graders, Best Quality Rice Graders , etc.
Focusing on a customer-centric approach, N. K. AGRO INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Rice Mill Machinery from N. K. AGRO INDUSTRIES at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, N. K. AGRO INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Rice Mill Machinery from N. K. AGRO INDUSTRIES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2012
GST NO
03AAJFN8366P1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AAJFN8366P1ZK
Rajpura, Punjab
Name
Mr. Khajan Singh
Address
NH-1, G. T. Road, Sirhind Side Opp. Radha Swami Satsang Ghar, Rajpura, Punjab, 140401, India
rice mill in Rajpura
Report incorrect details

































