
Rice Huller - Durable High-quality Design | Long-lasting Performance, Versatile Usage
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rice Mill |
| Primary Color | Orange |
| Material | Steel |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Power | 5 HP |
| Dimensions | 100x50x75 cm |
| Weight | 150 kg |
| Usage | Rice hulling for agriculture and food processing |
| Features | Efficient Hulling, Durable Design, Easy Operation, Cost Effective, Reliable Performance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRATHAP INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Mill Machinery in bulk from PRATHAP INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1957
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
37AACFP8148G1Z1
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 37AACFP8148G1Z1
Vijayawada, Andhra Pradesh
Partner
Mr. Y. Srinivas Rao
Address
D.NO:11-88, ENIKEPADU POST, Vijayawada, Andhra Pradesh, 521108, India
rice huller in Vijayawada
Report incorrect details







































