
Siddharth Rice Cooker
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 400-1000W |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Capacity | 1-10 L |
| Material | Stainless Steel |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Usage | Cooking rice and steaming food |
| Packaging | 4 Pcs/Ctn |
| Features | Auto Cooking, Keep-Warm, Food Steamer, Durable Body, Easy Cleaning |
Product Overview
Key Features
Specifications:
* Auto Cooking and Keep-Warm Removable Cooking Pot
* Thicker outer body with Aluminium Food Steamer
* Stainless Steel Lid.
* Rating Label 220V-50Hz, 400-1000W
* Available Size 1/1.5/1.8/2.2/2.8/3.6/4.2/5.6/7.8/8.5/10 LtrOption BTD 400/500/700/900/1000/1300/1600/2000/2500/2800/3000Packaging 4 Pcs/Ctn.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SIDDHARTH ENTERPRISE AHMEDABAD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Cooker in bulk from SIDDHARTH ENTERPRISE AHMEDABAD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
100
Establishment
1995
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ADGFS1278K1ZT
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADGFS1278K1ZT
Ahmedabad, Gujarat
Patner
Mr. Siddharth
Address
Survey No. 428, Town Planning Scheme 87, Nr Ujala Circle, Fatehwadi, Nr Vejalpur, Sarkhej, Ahmedabad, Gujarat, 380055, India
rice cooker steamer in Ahmedabad
Report incorrect details
































