
Printed Void Stickers - Coating Type: Smooth
Price: 3.54 INR / Piece
(3.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
3.54 INR / Piece
Weight :
1.00 Gram
1 Pack Contains :
500
Minimum Pack Size :
5000
In Stock
-5000+
Product Specifications
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 80 Micrometers (um) |
| Eco Friendly | NO |
| Adhesive Type | Solvent Adhesive |
| Load Capacity | 250g to 1 kg Gram (g) |
| Finish Type | Smooth |
| Usage & Applications | Advertising |
| Water Proof | Yes |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Smoothy |
| Pattern | Customized |
| Features | Custom size and Design Etc.. |
| Coating Type | Smooth |
| Print Type | Offset |
| Material | Other |
| Size | 20X35 MM |
| Use | Advertising |
| Tape Type | Adhesive Sticker |
| Adhesive | Self-Adhesive |
| Design Printing | Offer Printing |
| Length | 20 Millimeter (mm) |
| Width | 35 Millimeter (mm) |
| Style | Custmized |
| FOB Port | Delhi |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 50000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | Sheets in Packets |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | Quality Check |
| Pkg Box Height | 2.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 500 |
| Pkg Box Breadth | 3.00 cm |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 4.00 cm |
| Color | Silver |
| Weight | 1.00 Gram |
| Price | 3.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | flat_rate |
| Returnable | No |
| Shipping Rate | 500.00 |
| Product Unit | 5000 Piece/Pieces |
| Mop | 5000 |
| Moq | 1 |
| MRP | 3.54 INR |
| Brand Name | LATEBELS |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 50000 |
| Minimum Ordered Packs | 5000 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Thinner Bottle Labels & Stickers a Tough, Clear & Chemical-Resistant
Give your thinner bottles a strong, durable label that stands up to harsh environments and constant handling.
a Chemical & Water Resistant
a Scratch-Proof & Fade-Free Print
a Strong Adhesive for Metal & Plastic Surfaces
From industrial use to retail packaging, our labels stay intact, clean & professional even in demanding conditions.
a " Durable Printing | Bulk Manufacturing
- Manufactured by Latest Labeling and Solutions Pvt. Ltd.
Company Details
LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED, Established in 2014 at Hapur in Uttar Pradesh, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Labels, Stickers & Tags in India. LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Printed Void Stickers, LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality 3M Gumming Doms Labels, ADVERTISING PRINTED LABELS, Barcode Label Sticker, etc.
Focusing on a customer-centric approach, LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Labels, Stickers & Tags in bulk from LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Labels, Stickers & Tags in bulk from LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AAFCL6287Q1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAFCL6287Q1ZI
Rating
Hapur, Uttar Pradesh
DIRECTOR
Mr Uday Bhan Patel
Members since
9 Years
Address
PLOT NO.:- G8 & G9, RELIANCE ROAD, JINDAL NAGAR, SAI ENCLAVE, Hapur, Uttar Pradesh, 245304, India
void sticker in Hapur
Report incorrect details
































