
Printed Transfer Sticker - Coating Type: Glossy
Price: 2.95 INR / Piece
(2.50 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
2.95 INR / Piece
Weight :
1.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10000
In Stock
-10000+
Product Specifications
| Finish Type | Shinny And Glossy |
| Coating Type | Glossy |
| Eco Friendly | NO |
| Water Resistant | NO |
| Pattern | Customized |
| Closure | no |
| Load Capacity | 1 Kilograms (kg) |
| Material | Other |
| Size | 40X15 MM |
| Adhesive Type | Other |
| Surface Finish | Glossy And Shiny |
| Color | Multicolours |
| Usage & Applications | Advertising |
| Water Proof | No |
| Shape | Rectangle |
| Features | Custom size and Design |
| Print Type | Digital |
| Thickness | 80 GSM Micrometers (um) |
| Use | Advertising |
| Tape Type | Adhesive Sticker |
| Adhesive | Self Adhesive |
| Design Printing | Offer Printing |
| Length | 15 Millimeter (mm) |
| Width | 40 Millimeter (mm) |
| Style | Custmized |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 200000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Sheets in Packets |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | Quality Certified |
| Price | 2.50 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 3.00 cm |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 2.00 cm |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Shipping Rate | 200.00 |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 2.95 INR |
| Product Unit | 10000 Piece/Pieces |
| Brand Name | Latebels |
| Color | Multicolours |
| Shipping Type | flat_rate |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Length | 4.00 cm |
| Weight | 1.00 Gram |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 1000 |
| Mop | 10000 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 10000 |
Product Overview
Key Features
Printed Transfer Stickers
Transfer stickers offer a clean, professional finish with no background, only your design is visible after application. Printed in high resolution on durable, weather-resistant material, they are ideal for branding, signage, and product labeling, both indoors and outdoors.
Quality : Good
Waterproof : Yes
Resistant : Weather Resistant
Material : PVC
Package : Roll
Pattern : Printed
Color : Multicolor
Product Type : Printed Transfer Stickers
Transfer stickers offer a clean, professional finish with no background, only your design is visible after application. Printed in high resolution on durable, weather-resistant material, they are ideal for branding, signage, and product labeling, both indoors and outdoors.
Quality : Good
Waterproof : Yes
Resistant : Weather Resistant
Material : PVC
Package : Roll
Pattern : Printed
Color : Multicolor
Product Type : Printed Transfer Stickers
Company Details
LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED, Established in 2014 at Hapur in Uttar Pradesh, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Labels, Stickers & Tags in India. LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Printed Transfer Sticker, LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality 3M Gumming Doms Labels, ADVERTISING PRINTED LABELS, Barcode Label Sticker, etc.
Focusing on a customer-centric approach, LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Labels, Stickers & Tags in bulk from LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Labels, Stickers & Tags in bulk from LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AAFCL6287Q1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAFCL6287Q1ZI
Rating
Hapur, Uttar Pradesh
DIRECTOR
Mr Uday Bhan Patel
Members since
9 Years
Address
PLOT NO.:- G8 & G9, RELIANCE ROAD, JINDAL NAGAR, SAI ENCLAVE, Hapur, Uttar Pradesh, 245304, India
Report incorrect details

































