


Printed Lungies - Cotton, 2 Mtr, 2.25 Mtr, 2.5 Mtr | Multi-color Checked Pattern, Lightweight, Breathable, Skin-friendly
Price: 157.50 INR / Piece
(150.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
299.00 INR / Piece
Weight :
500.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Multi colours |
| Product Type | Lungi |
| Material | Cotton |
| Pattern | Checked |
| Gender/Age Group | Male |
| Season | Summer |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1200 Per Day |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | North America, Western Europe, Middle East, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 150.00 INR (Approx.) |
| Weight | 500.00 Gram |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Color | Multi colours |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Max Quantity | 400 |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| MRP | 299.00 INR |
| Currency | INR |
| GSTIN | 5% |
| Brand Name | VHL |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 20.00 cm |
| Price Type | slab_based |
| Shipping Rate | 60.00 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Shipping Type | flat_rate |
| Pkg Box Height | 5.00 cm |
| Min Quantity | 20 |
| Stock Quantity | 10000 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Length : 2 Mtr, 2.5. Mtr, 2.25Mtr
Company Details
Our IGJ family is working together from last 40 years to contribute in world textile industry. We initiated are business from yarn manufacturing which slowly shifted to fabric weaving and findished products.
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
1979
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AIDPC7622B1ZZ
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AIDPC7622B1ZZ
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Gopal Choudhary
Address
Plot No. A-111, 1st Floor, Abhishek 1, Civil Hospital Road, Near Haripura Bus Stop, Ahmedabad, Gujarat, 380016, India
handloom lungi in Ahmedabad
Report incorrect details






















