






Printed Id Cards - Polyvinyl Chloride (Pvc) 85x54 Mm | Multi-color, Glossy Finish, Water Resistant, Photo Id, 0.8 Mm Thickness, Digital And Thermal Printing Options
Price: 14.00 INR / Piece
(14 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
25.00 INR / Piece
1 Pack Contains :
500
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Color | Multy |
| Printing Machine | Digital Printer, Other, UV Printer, Thermal Printer, Inkjet printer |
| Type | Photo id cards |
| Material | Polyvinyl Chloride(PVC) |
| Thickness | 0.8 mm Millimeter (mm) |
| Size | 85x54 |
| Finishing | Glossy |
| Water Resistant | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Supply Ability | 100000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Packaging Details | Well packed |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Min Quantity | 1 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Moq | 100 |
| Max Quantity | 50000 |
| Packsize | 500 |
| Mop | 100 |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| GSTIN | 12% |
| Brand Name | Cardtec ID cards |
| Price Type | fixed |
| MRP | 25.00 INR |
| Color | Multy |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 14.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Established in 1996, Card Tec (India) Pvt. Ltd. is a leading Bangalore, India based company engaged in manufacturing a wide variety of cards such as plastic cards, digital printed cards, health cards, scratch cards, ATM cards, scratch cards, card accessories, smart cards, card printers, card consumable products, time attendance and access control, speciality products, etc. We are also into encoding and embossing and access control systems, card holders, lanyards, yoyo, button badges and puzzle cards. CardTec is ISO 9001:2015 certified and also certified by NSIC ( National Small Industries Corporation, Government of India). CardTec is also certified by the eminent international audit firm Dun and Bradstreet.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1997
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
29AAACC8350N1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAACC8350N1Z8
Bengaluru, Karnataka
Manager
Mr Manoj Kumar Agarwal
Members since
18 Years
Address
No. 38/5-11, 1st Main Road, Adinath Towers, Industrial Suburb, Yeshwanthpur, Bengaluru, Karnataka, 560022, India
digital id card in Bengaluru
Report incorrect details






































