
Powder Coating Equipment By Verma Engineering Works
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Powder Hopper Capacity | 50 Litres |
| Material | Steel, Plastic |
| Dimensions | 1000x500x800 mm |
| Weight | 50 kg |
| Voltage | 220V |
| Power | 1500W |
| Usage | Metal coating applications, industrial settings, manufacturing processes |
| Compliance | CE |
| Features | High performance, Robust construction, Power efficient, Long life |
Product Overview
Key Features
Our
firm is considered as one of the prominent manufacturers and suppliers of an
excellent quality assortment of Powder
Coating Equipment.
Offered equipment is widely used for powder coatings on metal products. This equipment is precisely manufactured under the
supervision of our technical experts using the finest grade components and advanced
technology. In addition, our valued clients can get this Powder Coating Equipment in diverse specifications at industry leading price.
Features:
High performance
Robust construction
Power efficiency
Longer service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VERMA ENGINEERING WORKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Coating Machine in bulk from VERMA ENGINEERING WORKS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jalandhar, Punjab
Proprietor
Mr Rajesh Verma
Address
No. 139, Verma House, Basti Sheikh Road, Jalandhar, Punjab, 144002, India
powder coating equipment in Jalandhar
Report incorrect details


































