



Powder Blender - Premium Stainless Steel, Sleek Design Ideal For Smooth Mixing
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Ome
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Powder Blender |
| General Use | Mixing and blending of powders and granules |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Horizontal Blender |
| Capacity | 50 aEUR" 1000 kg per batch |
| Weight (kg) | Approx. 300 aEUR" 1500 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi-Automatic / Automatic |
| Control System | Other, PLC or Manual Controls |
| Processing Pressure | Atmospheric |
| Cleaning System | Other, Easy Open Lid for Cleaning |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Sterilization Method | Other, Manual Cleaning |
| Motor Power | 3 aEUR" 15 HP |
| Voltage | 220/380V, 3 Phases |
| Dimension (L*W*H) | Customizable (example: 2000 A-- 800 A-- 1400 mm) |
| Feature | Other, Efficient Mixing, Low Maintenance, Robust Construction, Uniform Blending |
| Color | Silver |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1997
Working Days
Friday To Wednesday
GST NO
27AABFO0715D1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABFO0715D1ZT
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Raju N. Baravkar
Members since
19 Years
Address
Survey No. 170, Dnyaneshwar Colony, S. V. Engineering Compound, Akurdi, Pune, Maharashtra, 411035, India
powder blender in Pune
Report incorrect details




























