
Poufs
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Woven fibers |
| Color | Brown |
| Diameter | 40-50cm |
| Height | 35-45cm |
| Weight | 2-4kg |
| Usage | Footrest, occasional seating |
| Shape | Round |
| Features | Soft seating, Stylish accent, Durable, Comfortable, Versatile |
Company Details
BINDRA HANDLOOM INDUSTRIES, Established in 1991 at Panipat in Haryana, is a leading Manufacturer,Supplier,Trading Company of Home Furnishings in India. BINDRA HANDLOOM INDUSTRIES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Poufs, BINDRA HANDLOOM INDUSTRIES has made a reputed name for itself in the market with high-quality Poufs, Shaggy Poufs, etc.
Focusing on a customer-centric approach, BINDRA HANDLOOM INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Home Furnishings in bulk from BINDRA HANDLOOM INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, BINDRA HANDLOOM INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Home Furnishings in bulk from BINDRA HANDLOOM INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1991
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Panipat, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Umesh Bindra
Address
Office No. 795/8, Sethi Chowk, Panipat, Haryana, 132107, India
other products in Panipat
Report incorrect details
































