






Pouch Sealing Machine - Automation Grade: Automatic
Price: 40710.00 INR / Piece
(34500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
40710.00 INR / Piece
Weight :
45.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | L x W x H |
| Power | 1.5 kW |
| Voltage | 220 V |
| Sealing Length | 400 mm |
| Sealing Width | 10 mm |
| Conveyor Belt | Stainless Steel |
| Features | Automatic Sealing, High Speed, Durable Construction, Easy Operation, Reliable Performance |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Multicolor |
| Driven Type | Electric |
| Condition | New |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Multicolor |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 16.00 inches |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces, Piece/Pieces, Piece/Pieces |
| Brand Name | PURUSHARTH |
| MRP | 40710.00 INR |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Height | 31.00 inches |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Price | 34500.00 INR (Approx.) |
| Weight | 45.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 32.00 inches |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces, Piece/Pieces, Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
WE ARE MANUFACTURER OF PLASTIC PACKAGING MACHINE LIKE SHRINK WRAPPING MACHINE, WEB SEALER, INJECT MRP BATCH CODING MACHINE, GLASS SEALING MACHINE, POUCH PACKING MACHINE, WEB SEALER, CONTINUOUS BAND SEALER,CUP OR CONTAINER SEALING MACHINE, JAR PACKING MACHINE, INDUCTION SEALER, STRAPPING MACHINE. WE ARE ALSO DEALING IN TO PACKING MATERIAL LIKE SHRINK SLEEVE, FOIL WAD,ALUMINIUM FOIL LID, LAMINATED POUCH ETC...
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AYBPS9571K1ZU
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AYBPS9571K1ZU
Rajkot, Gujarat
Managing Director
Mr Kalpesh Suchak
Members since
16 Years
Address
9, Manhar Plot, Below Surdeep Girls Hostel, Near Godown Road, Rajkot, Gujarat, 360002, India
automatic pouch packing machines in Rajkot
Report incorrect details










































