
Pouch Sealing Machine - Automation Grade: Semi-automatic
Price: 320000.00 INR / Unit
(320000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Sealing Length | Up to 300mm |
| Sealing Speed | Adjustable |
| Weight | Approx. 75 kg Kilograms (kg) |
| Contact Load | Standard |
| Packaging Material | Plastic Laminated Pouches |
| Type | Pouch Sealing Machine |
| Seals Type | Flat seals |
| Application | Pouch sealing in food pharmaceutical and chemical industries |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 500mm x 400mm x 800mm Millimeter (mm) |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Driven Type | Electric |
| Condition | New |
| Color | Steel (Metallic) |
| Voltage | 220-240V Volt (v) |
| Power | 220V / 50Hz / 1Ph Volt (v) |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7-15 Days |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | Steel (Metallic) |
| Returnable | No |
| Price | 320000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Brand Name | FITPACK |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We stand in the market as a prominent provider of high quality Industrial Packagie bng Machines as well as threads. The range is designed from thest quality raw materials according to the national and international quality norms. We meet the different demands of the clients with a matchless product line available in varied sizes
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1976
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08ACIPG4028L1ZI
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08ACIPG4028L1ZI
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Puneet Gupta
Members since
11 Years
Address
1st Floor, Khandelwal School Building, Opp. Zanana Hospital, Station Road, Jaipur, Rajasthan, 302006, India
pouch sealing machine in Jaipur
Report incorrect details






































