
Bharat Industries Workshop
Price: 50000.00 INR / Piece
(50000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Motor Power | 1 HP |
| Shape | Rectangular |
| Lubricating System | Automatic |
| Features | PLC Controlled, High Sealing Strength, Adjustable Filling Volume |
| Drive Type | Electric |
| Noise Level | Low |
| Color | Silver |
| Capacity | 20-60 Pouches per Minute |
| Surface Finish | Polished |
| Size | Standard |
| Usage & Applications | Packing of Powders, Granules, Liquids in Pouches |
| Product Type | Other |
| Material | Stainless Steel |
| Technology | Other |
| Power Source | Other |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 220 V / 50 Hz |
| Pressure | 0.6 MPa |
| Surface Treatment | Other |
| Dimension (L*W*H) | 900 x 700 x 1800 mm |
| Weight | 350 kg |
| Supply Ability | 1 day Per Day |
| Delivery Time | 1 houre Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Color | Silver |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 , , Piece/Pieces |
| Brand Name | Spare parts |
| Price Type | fixed |
| Price | 50000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler, Producer
Employee Count
5
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06ATFPA0717Q1ZQ
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ATFPA0717Q1ZQ
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Nafis
Members since
9 Years
Address
Plot No. 87, Gali No. 12, SGM Nagar, Faridabad, Haryana, 121001, India
Machinery & Parts in Faridabad
Report incorrect details


























