
Pouch Packaging Machines - Automatic Operation, Black Finish | Fast Sealing, User-friendly Interface, Accurate Filling, Energy Efficient, Versatile Packaging, Reliable Performance, Adjustable Settings
Price: 100000.00 INR / Piece
(100000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 70x50x150cm |
| Power | 220V |
| Weight | 150kg |
| Sealing Speed | 20 bags/min |
| Filling Range | 100-500g |
| Bag Size | Customizable |
| Features | Fast Sealing, Compact Design, User-Friendly, Accurate Filling, Automated Operation, Versatile Packaging, Reliable Performance, Adjustable Settings, Energy Efficient |
| Color | Black |
| Type | Auxiliary Packaging Machine |
| Feature | Less Power Consumable, Heavy Duty Machine, Durable |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Cleaner |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 10 |
| Brand Name | Durgesh Engineering & Packing Machineries |
| Mop | 1 |
| Color | Black |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Fast Sealing
Compact Design
User-Friendly Interface
Accurate Filling
Automated Operation
Versatile Packaging
Reliable Performance
Adjustable Settings
Energy Efficient
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Durgesh Engineering & Packing Machineries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from Durgesh Engineering & Packing Machineries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Poonam Warude
Address
At Post Kurule, Chimani Phata, Gate No. 153, Pune Nashik Highway, Tehsil Khed Pune, Maharashtra, 410501, India
Report incorrect details
























