
Plastic Cable Carrier System Pc02
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Cable Carrier |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Length | 100-500 mm |
| Width | 20-100 mm |
| Capacity | 10-50 cables |
| Usage | Protecting cables in industrial automation, robotics, and machinery applications. |
| Bend Radius | 50-200 mm |
| Operating Temperature | -20°C to +80°C |
| Features | Cable protection, Durable design, Easy installation, Versatile use, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SD Logicstrade India Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Material Handling Equipment in bulk from SD Logicstrade India Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1986
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Greater Noida, Uttar Pradesh
Manager Material
Mr. Vinay Mishra
Address
Plot No-C-36, Site C, Surajpur, Industrial Area, GB Nagar, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
plastic cable carrier in Greater Noida
Report incorrect details




























