


Plastic Bucket Compression Testing Equipment
Price: 178005.0 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
Brand Name :
Deruitest
In Stock
Product Specifications
| Equipment Type | Compression Testing Machine |
| Display Type | Digital LCD |
| Specimen Size | Plastic bucket up to 50 liters |
| Frequency | 50Hz |
| Features | Auto stop, Overload Protection, Data Printout |
| Response Time | a%0$? 1 ms |
| Gas Pressure | 0.4-0.8 MPa |
| Power Supply | AC 220V A+-10%, 50Hz |
| Test Range | 0-50 kN |
| Resolution | 0.01 kN |
| Temperature | Room Temperature (5AdegC ~ 40AdegC) |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Application | Plastic bucket compressive strength test |
| Operating Voltage | 220V |
| Port Size | Standard 25 mm fitting |
| Interface Type | RS232/USB |
| Number of Specimens | 1 per test cycle |
| Accuracy | a%0$? A+-1% |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Humidity | 20%~80% RH |
| Max Height | 600 mm |
| Measuring Range | 0~50 kN |
| Usage | Industrial/Quality Control |
| Capacity | 50 kN |
| Machine Weight | Approx. 180 kg |
| Test Speed | 10-300 mm/min (adjustable) |
| Test Width | Up to 550 mm |
| Test Stroke | 600 mm |
| Control Mode | Microcomputer-controlled |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dongguan, Guangdong
Manager
Mr. Shirley
Members since
2 Years
Address
1st Floor, No. 3, Shugang Avenue, Hongmei Town, Dongguan, Guangdong, China
plastic testing equipment in Dongguan
Report incorrect details


































