
Plastic Brown Grip (Wall Plug)
Price: 17.70 INR / Piece
(15.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
17.70 INR / Piece
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
100
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Function | Provides anchoring in masonry, brick, or concrete walls |
| Features | Anti-slip structure, corrosion resistant, easy to install |
| Grip Type | Expanding ribbed design for firm grip |
| Gauge | Fits 6-8 gauge screws |
| Tensile Strength | Up to 30-40 kgf in concrete (varies by surface) |
| Surface Finish | Matte, slightly textured |
| Tool Type | Wall Plug (Grip) |
| Material | Other, Plastic (Polyethylene or similar) |
| Shape | Cylindrical with expanding wings |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 40mm x 8mm x 8mm (standard size) |
| FOB Port | india |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 6.00 in |
| Returnable | No |
| Mop | 100 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 12.00 in |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| MRP | 17.70 INR |
| Price | 15.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | EASTMAN |
| Packsize | 100 |
| Shipping Type | order_percent |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 1.00 in |
| Stock Quantity | 200 |
| Shipping Rate | 10.00 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MT & SONS TRADING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Hand & Allied Tools in bulk from MT & SONS TRADING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
4
Establishment
2021
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24DRXPM3744N1ZW
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24DRXPM3744N1ZW
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Abbas Kaukawala
Members since
3 Years
Address
1St Floor, 448/190/1, Shreeji Clinic, Opp Pushpraj Estate, Nutan Mill Road, Saraspur, Ahmedabad, Gujarat, 380018, India
plastic wall plugs in Ahmedabad
Report incorrect details



























